860677-B21 - HP 2.10GHz 30.25MB L3 Cache Socket FCLGA3647 Intel Xeon Gold 6152 Docosa-core 22 Core Processor Kit for ProLiant DL360 Gen10
Brand:
HP
SKU:
860677-B21
No reviews yet Write a Review
Free Shipping
Upto 10 LBS
Customer Help
Best Price
Guarantee
Secure Payment
Method
HP Intel Xeon 22 Core Gold 6152 2.1GHz CPU for ProLiant DL360p Gen8 Servers
Image may differ from the actual product
EXPERT TEAM SUPPORT
Request A Bulk Quote
Description
Details
Brand
HP
Weight
2.00 LBS
Processor Type
Server
Series
Xeon Gold Processor
Core Model Type/ProcNo.
6152
Processor Code Name
Skylake
Core Stepping
H0
Manufacturing Technology
14 nm
# of Cores
22
# of Threads
44
Clock Speed
2.10 GHz
L3 Cache Size
30.25 MB
Front Side Bus / QuickPath Interconnect
10.40 GT/s
Thermal Power
140 Watts
Max Memory Size
768 GB
Memory Types
DDR4-2666
Maximum Memory Speed
2666 MHz
Memory Channels
6
ECC Memory Supported
Yes
CPU Socket Type
LGA 3647
Package Size
76.0mm x 56.5mm
TCASE
92 °C