CD8069504283304 - Intel Processor
Brand:
Intel
SKU:
CD8069504283304
No reviews yet Write a Review
Free Shipping
Upto 10 LBS
Customer Help
Best Price
Guarantee
Secure Payment
Method
Intel CD8069504283304 Xeon Gold 6234 8-Core 3.30GHz Processor
Image may differ from the actual product
EXPERT TEAM SUPPORT
Request A Bulk Quote
Description
CD8069504283304 - Intel Xeon Gold 6234 8-Core 3.30GHz 24.75MB Cache Socket FCLGA3647 Processor
Details
Brand
Intel
Weight
2.00 LBS
Processor Type
Server
Core Model Type/ProcNo.
6234
Processor Code Name
Cascade Lake
Manufacturing Technology
14 nm
# of Cores
8
# of Threads
16
Clock Speed
3.30 GHz
Max Turbo Frequency
4.00 GHz
L3 Cache Size
24.75 MB
# of UPI Links
3
Thermal Power
130 Watts
Max Memory Size
1 TB
Memory Types
DDR4-2933
Maximum Memory Speed
2933 MHz
Memory Channels
6
ECC Memory Supported
Yes
Intel Optane DC Persistent Memory Supported
Yes
CPU Socket Type
LGA 3647
Package Size
76.0mm x 56.5mm
TCASE
79 °C